Doba čtení: 5 minut
Před nácvikem si opět povíme několik důležitých věcí ohledně vašeho kola. Prvotním předpokladem pro celý trialový výcvik jsou kvalitní brzdy. Nemusíte mít magurky, stačí když vaše „estéixka“ budou správně seřízeny. Sedlo snižte nebo stáhněte až úplně k rámu, pedály nechte klasické obloukové bez klipsen. Přitvrďte nebo úplně vypněte přední tlumící vymoženosti. Gumy přifoukněte proti případnému proražení. Váš outlook by měl být především funkční, móda stranou. Nepohrdněte proto ochranným oblečením! Na hlavě musí být přilba, na rukou mějte vždy rukavice.
SJEZD TERÉNNÍ NEROVNOSTI
Terénní nerovnost představovanou mírným, krátkým svahem či mízkou, sjíždíme technikou „sednutí si za sedlo“. Ta spočívá v přesunutí těžiště vzad, až za sedlo.
Touto polohou docílíme hned několika výhod pro sjezd nanejvýš příznivých: nepropadneme přes řídítka, přední kolo se stává lépe ovladatelným a lépe se nadzvedává, zatížením zadního kola zlepšíte brzdový efekt a při náhlých problémech či při pádu snadněji vystoupíte a nepadáte společně s bikem.
Ačkoliv se jedná o sjezd, vaše první kroky k nácviku této techniky by měli vést na rovinu. Zde je potřeba v malé rychlosti nacvičit a osvojit si přesunutí těžiště dozadu, pohyb za sedlo. Nebojte se zkusit i extrémní posunutí se až na pneumatiku. Mnozí z vás možná zjistí, že velikost jejich kola pro ně není příliš ideální. Inu, rám horského kola se od „silnice“ liší asi tak, jako si je medvěd podobný s vlkem. l to mějte na paměti při nákupu kola, které se na stojanu v prodejně může zdát malé.
Tak, a teď se konečně můžeme naplno pustit do toho sjezdu. Pro začátek postačí opravdu krátká mízka jako je ta na fotografiích. Není důležitá délka, nýbrž náhlý zlom terénu. Trénovat lze též na bikrosových tratích. Akce má, jako ostatně veškerá jezdecká technika, dvě složky. Psychickou a fyzickou. Musíte být mentálně fit, abyste se mohli do těchto úkonů pouštět. To znamená plně soustředěn a nepanikařit. Teprve pak se dostaví kýžený efekt.
Na hranu najíždějte vždy pozorně a zprvu malou rychlostí. Nezbytné je uvolnění, pohoda. Musíte mít radost z toho, co děláte. Jeli opak pravdou, pak raději jděte domů na čaj a zkuste to jindy. Jakmile se přední kolo dostane na hranu, začněte s rychlým přesunem vašeho pozadí. Ruce i nadále drží pevně řídítka a dva prsty ovládají brzdy. Větší důraz přitom klademe na brzdu zadní. Násle-duje-li po schodu zlom v rovinu či dokonce protisvah, použijeme ruce jako pružící jednotku a zachytíme náraz. Teprve po sjetí zadního kola dochází ke změně polohy těžiště do normálu.
K tréninku volte čím dál tím prudší svahy. Až si budete jisti a budete mít bicykl při těchto sjezdech pod kontrolou, zkuste další drill. Uprostřed sjezdu zastavte a pak jako by nic pokračujte. Toto přinese další zlepšení vaší downhillové techniky.
Teprve nyní jste připraveni začít sjíždět prudké svahy s překážkami jako jsou kořeny, kameny anebo schody. Technika i nácvik jsou naprosto totožné, je však třeba více dbát na vedení předního kola a na udržení řídítek ve správné poloze. Zprvu najíždějte střední rychlostí a snažte se o plynulé projetí celé pasáže. Pojedete-li příliš rychle, může se stát, že vás některá překážka či nerovnost rozhodí a zdarma se proletíte vlastní leteckou společností. V opačném případě může následovat ztráta rovnováhy doplněná horkou chvilkou nebo i pádem.
VÝJEZD TERÉNNÍ NEROVNOSTI
Cesta nevede jen dolů, je třeba umět dostat se i opačným směrem. Proto není na škodu zkoušet si zdolat nahoru to, co jste právě sjeli.
Začátky se samozřejmě budou odbývat na malých mízkách či terénních schodech. Střední rychlostí najedete proti svahu, přizvednete přední kolo a zaberete do pedálů. V okamžiku, kdy se začne na horní hranu drát i zadní kolo, musíte přesunout těžiště nad sedlo. Tím zvýšíte přilnavost vzorku k povrchu a zamezíte podkluzování.
Půjde-li o delší stoupání, je třeba umně balancovat s těžištěm tak, aby se přední kolo nezvedalo a zadní nehrabalo naprázdno.
Je již jen na vás, jak moc si z tohoto textu zapamatujete a odnesete s sebou tam do lesů a strání, kde voní mech a kapradi. Na závěr si neodpustíme zopakovat to, co jste již určitě slyšeli, ale přesto opomínáte: každý prvek školy je třeba dokonale nacvičit a zautomatizovat si. Teprve tak se z obyčejných cyklistů stanou bikeři radující se z každé jiné než jednoduché cesty.
- Petr předvádí sjezd terénní nerovnosti. Dobře si prohlédněte, kde má těžiště.
- Nebuďte měkcí! Neustále posouvejte své hranice.
- Řádný trénink vám přinese kýžené ovoce.
- Výjezd na malý stupeň: zprvu je těžiště nad řídítky…
- …následuje přesun a citlivý záběr.
Aktualizováno 03. 05. 2013 v 01:59:41