Doba čtení: 8 minut
Zima se nám pomalu blíží ke konci a každý netrpělivě očekává nejen příchod jara, ale především krásné a slunečné počasí, které umožní po dlouhé zimě vyjet na kolech do přírody. Stejně tak ale asi většina z nás dobře zná ten pocit únavy, který přichází už po mírné zátěži – časté bolesti hlavy, kloubů a rychlou unavitelnost svalů. Zkrátka je tu jarní únava.
Konec zimy a počátek jara navíc bývá pravidelně obdobím s největším výskytem virových onemocnění a epidemie chřipky. Bohužel ani v letošním roce se chřipková pandemie (epidemie postihující celý kontinent) naší republice nevyhla. U části populace proběhla pod obrazem lehkého nachlazení, u jiných jako respirační infekt a u části pacientů převažovaly spíše potíže trávicí, především zvracení a průjmy. Ať tak či onak po každém virovém onemocnění nastává období rekonvalescence- tedy období kdy se náš organismus vyrovnává s následky onemocnění a veškeré děje v těle se vracejí do původní rovnováhy – homeostázy. V průběhu této rekonvalescence je oslabený organismus mnohem náchylnější k opakované infekci a také k rozvoji únavy.
Co je tedy příčinou jarní únavy?
Je to především složení stravy v průběhu zimních měsíců, přizpůsobení se biorytmů našeho těla krátkému dni a dlouhé noci a také omezení fyzické aktivity, které bývá velmi často nedostatečné. Pochod biorytmů bohužel ovlivnit nedokážeme, můžeme však ovlivnit složení naší stravy a udržování fyzické zdatnosti pravidelným cvičením. Cyklisté, kteří převážnou část roku věnují vytrvalostnímu tréninku, mohou toto období věnovat silové přípravě a posílení především stehenních, lýtkových a zádových svalů.V zimě se z naší stravy velmi často vytrácejí vitamíny i některé stopové prvky nezbytné pro celou řadu životně důležitých pochodů. Chceme-li tedy jarní únavě předcházet, měli bychom dbát na dostatečný přísun vitamínů především vitamínu C, E a b-karotenu, které v lidském těle působí jako důležité antioxidanty.
Co to jsou antioxidanty?
Antioxidanty jsou látky, které v lidském těle redukčním působením pomáhají neutralizovat volné radikály, které se uvolňují v průběhu mnoha metabolických procesů nebo jsou přijaty z okolí. Tyto volné radikály jsou zodpovědné za poškozování buněčných lipidů (tuků) a narušení stavby buněčné stěny. Za normálních okolností jsou tyto oxido-redukční reakce v rovnováze. Ale vezmeme-li v potaz, že snížíme výrazně přísun těchto přirozených antioxidantů- vitamíny C, E, b-karoten, Zinek a selen v potravě, a že s příchodem jara zvýšíme naši fyzickou zátěž, při které se uvolňuje výrazně větší množství volných radikálů je jasné, že je nutné tyto antioxidanty doplňovat. Vhodné je antioxidanty doplňovat komplexně, protože navzájem svůj účinek podporují. Dobrou zkušenost mám s přípravkem ANTIOXIDANT STRONG (Nutrend D.S.), který obsahuje všechny základní antioxidanty (C, E, b-karoten), ale navíc také koenzym Q10, který působí jako velmi silné antioxidační činidlo a imunostimulačně na obranyschopnost člověka. Stopové prvky zinek, který podporuje vstřebávání vitamínu A a selen, který zvyšuje působení vit. E. Antioxidant Strong obsahuje dostatečné množství těchto látek, takže u běžné populace stačí jedna kapsle denně. U aktivních sportovců je však potřeba antioxidantů výrazně vyšší, a proto bych doporučoval dávku dvojnásobnou tedy 1 kapsli 2x denně vždy po jídle a zapít dostatečným množstvím vody. Důležité je tyto vitamíny užívat po jídle, protože vitamín E a vitamín A, jehož prekurzorem je b-karoten, jsou vitamíny rozpustné v tucích a pro své vstřebání bezpodmínečně vyžadují přítomnost alespoň minimálního množství tuků. Sportovci, kteří přicházejí do poradny, se často ptají kdy s užíváním antioxidantů začít. Dá se říct, že vzhledem ke zvýšené spotřebě je vhodné u sportovců podávat antioxidanty celoročně a podle intenzity tréniku dávku upravovat což je velmi snadné díky složení přípravku ANTIOXIDANT STRONG. V období mírné zátěže 1 kapsli denně a při silovém tréninku či v období intenzivní zátěže dávku zdvojnásobit. Vzhledem k tomu že jak vitamín E tak A jsou rozpustné v tucích, nejsou při překročení DDD (doporučených denních dávek) vylučovány močí jako vitamín C, ale v organismu se kumulují. Proto u nich hrozí riziko tzv. hypervitaminozy tedy onemocnění způsobené jejich přebytkem. Při dlouhodobém nadbytku vitamínu A se mohou objevit bolesti hlavy, nechuť k jídlu, nevolnost až zvracení, spavost, zvýšené vypadávání vlasů a svědění kůže. Při vysokých dávkách vitamínu E se projeví především potíže trávicího ústrojí. Pokud však užíváte přípravek ANTIOXIDANT STRONG v doporučeném dávkování nemusíte se těchto potíží obávat.
Dalším důležitým antioxidantem je vitamín C, který je rozpustný ve vodě a mezi vitamíny zaujímá dominantní postavení. Tvoří až 80% z celkové spotřeby vitamínů a pro lidský organismus je velmi důležitý. Podílí se na metabolismu sacharidů, aminokyselin, lipidů, prostaglandinů, steroidních hormonů, výrazně podporuje resorbci železa, ovlivňuje růst kostí a syntézu kolagenu čímž urychluje a usnadňuje procesy hojení ran. Podle nejnovějších studií má důležitý preventivní účinek pro kardiovaskulární onemocnění, především snižuje riziko vzniku a rozvoje atherosklerozy tím, že působí na metabolismus lipoproteinů a přeměnu cholesterolu na žlučové kyseliny, chrání integritu edotelu cévní stěny. Působí na rozvoj imunity a brání vzniku infekcí. Naše tělo si tento vitamín nedovede syntetizovat a skladovat důležitý je proto kontinuální přísun. Dodáme–li tělu dávku vyšší než je tzv. ledvinný práh, což je přibližně 200 mg v jednorázové dávce, vyloučíme přebytek vitamínu močí. V potravě se přirozený vitamín C vyskytuje především v ovoci (rybíz, kiwi, citrusové plody) a zelenině (papriky, brambory…). Je však prokázáno, že z čerstvé zeleniny se po 24 hodinách ztrácí až 50% vitamínu C. Rovněž je znehodnocen tepelnou úpravou stravy a kontaktem s kovy. V těchto jarních měsících, kdy je naše strava o čerstvé ovoce a zeleninu ochuzena, by měla být proto doplňována vitaminovými suplementy. Na našem trhu je celá řada vitaminových preparátů obsahujících vitamín C a není snadné se v nich orientovat. Firma Nutrend D.S. v této době přichází na trh s novinkou VITAMIN C 500 mg, který splňuje všechny požadavky. Obsahuje dávku 500 mg , která by měla dostatečně pokrýt spotřebu vitamínu C i během chřipkových epidemií, rekonvalescence, při působení stresu a dalších faktorech , které spotřebu vitamínu C zvyšují. Velkou výhodou tohoto preparátu je postupné uvolňování látky, které zajišťuje kontinuální přísun vitamínu C po celý den a brání tak jednorázovému překročení hodnoty ledvinného prahu a vyloučení vitamínu C z těla. Navíc je přípravek obohacen o bioflavonoidy, což je výtažek ze šípku. Tato kombinace vitamínu C s bioflavonoidy je výhodná a v přírodě přirozená. Bioflavonoidy podporují účinek vitamínu C a působí jako jakýsi jeho ochránce. Rovněž usnadňují vstřebatelnost a to až dvacetinásobně svým působením a propustnost krevních kapilár. Díky prodlouženému účinku a dostatečnému množství účinné látky, kterou je kyselina L-askorbová, stačí preparát VITAMIN C 500 mg užívat pouze 1 denně. Tabletu zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny.
Jak na sobě poznáme, že máme málo vitamínu C? Dříve časté onemocnění Skorbut neboli kurděje, způsobené nepřítomností vitamínu C ve stravě, se dnes již nevyskytuje. Studie prokázaly, že dostatečnou prevencí proti tomuto onemocnění je i dávka 10 mg vitamínu C denně, což je množství, které se v naší stravě běžně nachází. Skorbut je ovšem extrémní situace, a proto tuto hodnotu 10 mg nemůžeme považovat za optimální. Českou společností pro výživu byla doporučena denní dávka 60 mg. Při zvýšené tělesné zátěži, kouření, stresu, rekonvalescenci či v období chřipkové epidemie se však tato dávka výrazněji zvyšuje a to až na 200-300 mg denně. Přijímáme-li dlouhodobě dávky nižší než tyto doporučené hodnoty, můžeme pozorovat drobné výrazně červené žilky na spodní straně jazyka, rudé skvrnky (angiomy) na ramenou. Postupně se rozvíjejí další příznaky jako je krvácení z dásní, špatné hojení ran, malátnost, špatná výkonnost, snadná unavitelnost a snížení obranyschopnosti organismu vedoucí k opakovaným nákazám.
Závěrem lze tedy říci, že nechcete-li patřit letos mezi 50-60% naší populace, která každoročně na vlastní kůži pocítí jarní únavu, měli byste začít s opatřeními bojujícími proti ní už v zimě. Dbejte především na pestrost a vyvážené složení stravy, zvláště na dostatek čerstvé zeleniny a ovoce a nezapomeňte na pravidelná cvičení k posílení fyzické zdatnosti. Pokud budete tato pravidla dodržovat a obohatíte navíc svou stravu o antioxidanty ve formě potravinových suplementů, neměla by vaší radost z přicházejícího jara zkazit žádná únava a vy budete konečně moci vyjet a naplno začít novou cyklistickou sezónu, do které vám přeji pevné zdraví a spoustu najetých kilometrů bez úrazu.
Aktualizováno 02. 05. 2013 v 04:20:56