Přeskočit na obsah

Doba čtení: 7 minut

Loading

Nemažete, klepe to. Mažete, klepe to stejně. Tak nějak by se dal parafrázovat známý slogan z filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje!“, aby to odpovídalo stavu této situace na jízdním kole. Máme pocit, že každému už na kole někdy něco vrzalo, klepalo a hlavně praskalo, lupalo a cvakalo. Pojďme se tedy společně podívat, jak odhalit, co to je, a jak to odstranit.

Nejprve…

…musíte jednoznačně celé kolo umýt a namazat tak, jak nejlépe dovedete. Potom se nechte unášet vlnou prohlídky míst na rámu, která by mohla prasknout. Zde je asi každá rada drahá, neboť každé kolo je jiné a tudíž má i své slabiny někde jinde. Navíc se většina bikerů jistě už o svém stroji dozvěděla, kde je jeho nejslabší místo. Zkrátka a dobře místo případné praskliny jde lokalizovat jen individuální prohlídkou, při které vám pomůže opravdu jen ta čistota. Pokud budete mít štěstí a nic nenajdete, což bude asi ve většině případů, nevěšte hlavu a pokračujte na dílech, zejména na těch, které vzhledem ke své namáhanosti můžou odejít taky. Začnete klidně tím, že se podíváte na osy nábojů. Prasklina je jasná, protože osa bude na dva kusy. Netřeba odbornost, abyste rozeznali tok jasnou věc. Pokud neuspějete, pokračujte na klikách, představa, řidítkách,
sedlovce, drátech sedla a třeba i pedálech a rozích. I zde ovšem platí, že většinou je zvuk na kote způsoben něčím jiným, než prasklinou, a tak snad nic nenajdete. I když z vlastních zkušeností můžeme říci, že někdy je člověk radši, když najde prasklinu kdekoliv, než když musí hledat cvakání kdesi, trvá mu to, otravuje život a mnohdy ani několikeré rozebrání a složení celého kola nepomůže.

Diagnostikování během jízdy

Zde je třeba si říct, že to bude nervy drásající drama, neboť nevysvětlitelné zvuky na kole jsou pro čistotného bikera absolutně největší trest. Hlavně za jízdy.

V sedle

Pokud se nechtěný zvuk ozývá během jízdy, v sedle může být prostě kdekoliv. Proto první, co musíte zjistit, je, jestli se kolo utiší postavíte-li se do pedálů. Pokud ano, máte zřejmě vyhráno, neboť možností ubylo a rozborka kola vás patrně mine. Zaměřte se tedy nejprve na sedlo, kde mohou vrzat dráty ve skeletu, nebo krycí plasty. Zde většinou postačí prostřik olejem a někdy je třeba ho po čase opakovat. Není-li tomu tak, rozeberte, vyčistěte a namažte zámek sedlovky. Věnujte se i drátům sedla. Pokud zase nic a cvakání pokračuje, může to být sedlovka v rámu, objímka na rámu a nebo, pokud máte sedlovku lisovanou z více dílů, i špatný lis či lepení dílců sedlovky k sobě. Opět nezbývá než čistit a mazat, v případě špatného lisu na sedlovce je jediným řešením výměna.

Ze sedla

Nebyl-li tohle váš případ, klidně seďte na sedle a pokračujte v pozorování.

Při šlapání

Pokud se zvuk ozývá výslovně při šlapání, je to přeci jen lepší, než kdyby rušil klídek při jízdě pořád. Proto se pokuste identifikovat, jestli se ozývá při záběru levou, či pravou nohou. Pokud je to spíše vlevo, zkuste nejdříve pedál. Tedy u nášlapných pedálů i mechanismus, hlavně dotažení kříže, o který se opírá bota. Pro všechny pedály platí, že začnete povolením, vyčištěním, namazáním a dotažením osy do kliky. Nic? Tak se pusťte do stažení kliky a očištění osy. Při nasazovaní se řiďte radou
Shimana, které doporučuje namazat a dotáhnout. Mimochodem, může cvakat i šroub, kterým kliku dotahujete, a proto ho namažte také. Jestli se nic nezměnilo, věnujte se ose pedálu, ale také spojení kufru v botě a podrážce boty. I ta může prasknout a vytvářet zvuky. Na pravé straně je to stejné, jen přidejte péči ještě uchyceni převodníků na klice a u dělených klik i tomuto spoji. Ten je křupáním téměř typický. Opět pomůže jen rozebrat, očistit, namazat a složit. Zde však budete potřebovat speciální nářadí, a proto budete pravděpodobně muset do servisu.

Byl-li zvuk stálý, bez ohledu na to, kterou kliku jste namáhali, může to být středová osa, a to jak osa v miskách, tak misky v rámu, ale také všechno, co se týká pravé kliky, snad vyjma pedálu. Z levé strany se totiž síla přes pravou kliku přenáší na řetěz, a tím je pravá klika ve stálém zatížení tahem řetězu.

Pokud problém nebyl ani v klikách, čeká vás další operace. Budete se muset v případě stálého zvuku během šlapání podívat i na celý pohon. Může vás totiž trápit třeba kazeta na ořechu, což vyřeší stažení a očista s namazáním, ale také ořech samotný, či dokonce náboj jako takový. Zde se budete opět muset uchýlit do servisu, ale mechanikovi hodně pomůže, když se pokusíte vyloučit maximální množství variant vlastní prací. Věřte, že není nic horšího, než hledat praskot v cizím kole. A mimochodem nezapomeňte, že může vrzat i výměnná patka přehazovačky na rámu.

Bez šlapání

Pokud jste již vyloučili možnost vrzání sedla a přilehlé oblasti, zaměřte se na řidítka. Ta mohou vrzat v představci, ten na krku, krk v hlavovém složení a to zase v rámu. Navíc se krk může ozývat i pokud máte korunku na vidlici na šrouby. U lisovaných korunek je to jen velmi zřídka, a pokud se doberete závěru, že je to opravdu spoj korunky a krku, doporučujeme vám celý díl ihned vyměnit. Pokud jezdíte na silničce, můžou to být i páky za které se držíte, ale to je celkem snadno rozpoznatelné. Nepomůže-li vám tedy ani rozborka hlavového složení a přelisování misek v rámu a na vidlici, může se jednat o nějakou další záhadu.

Zkuste si třeba vyndat pumpičku z rámu, i ta totiž může vrzat o rám. Pokud se zvuk ozývá zejména při zatočení řídítek, mohou to být, krom hlavového složení, i bowdeny v rámu a brzdových pákách, řadících páčkách, či Grip
Shiftu. Ostatně není vyloučeno ani vrzání samotného Grip Shiftu na řidítkách, protože se za něj také částečné držíte.

Odpružená kola

Boj proti zvukům na odpružených kolech je asi věčný. Nepomůže-li vám ani pravidelné mazání všech čepů, které mohou vytvářet přímo širokou škálu zvuků, zaměřte se i na uložení tlumiče a na usazení bowdenů v navářkách, protože se během pružení hýbou a mohou vrzat také.

Neuspěli jste?

Nevadí. Smiřte se se svým zvukem. Z vlastní zkušenosti vím, že ho nemusí vydávat kolo. Mě například znepříjemnila dva švihy nová náušnice, která lehce klepala v terénu do přezky od helmy. Málem jsem zešílel, ale pak jsem objevit příčinu a zvykl jsem si. Prostě se nedalo nic dělat. Hlavně však nezapomeňte, že každý zvuk signalizuje problém a že se jej většinou nevyplatí ignorovat. Postupujte při jeho lokalizaci po krocích a vždy zkuste, jestli je už pryč. Pokud rozeberete všechno, je pravděpodobné, že zvítězíte a zvuky zmizí. Příště ale nebudete vědět, co to bylo, a rozborka vás čeká znovu. Pokud zjistíte, odkud zvuk pocházel, je jasné, že objeví-li se znovu, nebudete už nuceni rozebírat všechno, ale začnete tam, kde byl problém minule.

Pro otrlé a ignoraci zvuků zvládající bikery doporučujeme rozborku z ohleduplnosti k ostatním ve skupině.

Zvuk z cizího kola člověk většinou dokáže trpět valnou část vyjížďky. Ke konci se však může stát i pochopitelným důvodem k morálně ospravedlnitelné vraždě.

O autorovi Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí.
Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript.
Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

2 komentáře na “Klepeto”

  1. .Mne kolo „cinka“ kdyz najedu na nerovny povrch. Nejvic to jde slyset v terenu/polňačka. Mam pocit jako by nekde byl uvolněný kovovy drat a cinkal/bouchal do rámu kola. Je to nesnesitelné a nevím, jak se toho zbavit? Kolo pak působí takovým „vachrlatym“ dojmem, ackoli je to nove KTM.
    Resil někdo něco podobného? Muze to byt brzdový drát, který vede rámem kola a boucha zevnitř?

    Jsem zoufalá:(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top