Přeskočit na obsah

Lehociped – kolo budoucnosti

Doba čtení: 4 minuty

Loading

Už jste někdy jeli pohodlně na klasickém kole? Nic se nevyrovná pohodlí, které pocítíte při jízdě na lehocipedu. Představte si, že jedete ve svém oblíbeném křesle. Žádný bolavý zadek, krk nebo zápěstí. Rozdíl mezi klasickým kolem a lehocipedem poznáte na konci jízdy: tradiční cyklisté sesedají ze svých kol jak rychle můžou, lehocyklisté zůstanou ležérně ležet na svých lehostrojích.

roman_lehociped

  • Radost – Jízda na kterémkoliv kole poskytuje radost, zábavu, pohyb; na lehocipedu se násobí. Lehociped vám otevře nový svět. Z jízdy na lehocipedu si budete pamatovat krajinu, kterou projíždíte, a ne přední kolo a asfalt.
  • Výkon – Lehocipedy drží všechny rychlostní rekordy. Tradiční kola nemají šanci obstát ve srovnání s lehocipedy. Odpor vzduchu je jedním z největších nepřátel cyklistů. Lehocyklista díky svému posezu (polehu) zlepšuje aerodynamiku o 10-30%. To musí být znát, nebo ne? Rekreační cyklisté jsou schopni šlapat dále a déle a tak zlepší svou kondici.
  • Bezpečnost – Nízký posez opět nabízí výhody – nepadáte z výšky. Díky tomu, že jedete nohama napřed, nejste v nevyhnutelné situaci vymrštěni ze sedla, ale spíše sklouznete dolů. Také nemůžete přeletět přes řídítka při náhlém zabrzdění. Kromě toho vás budou řidiči respektovat mnohem více, než kdybyste jeli na klasickém kole. Nemusíte mít strach, že vás nebude vidět – lidé na vás budou přímo civět.
  • Servis – Kromě rámu jsou všechny komponenty stejné jako na normálních kolech. Nezbytné opravy proto zvládnete lehce sami nebo vám pomohou v kterékoliv opravně kol.
  • Tvořivost – Učiňte hrdé prohlášení o svém osobním výběru kola. Nedovolte, aby vám stagnující cyklistický průmysl diktoval, na čem máte jezdit. Zkuste lehociped a uvidíte, jakého pohodlí, radosti a výkonu je možné dosáhnout na kole!
  • Nevýhody – Jakmile si koupíte lehociped, buďte připraveni na to, že si ho všichni budou chtít půjčit a tím pádem budete opět nuceni jezdit na svém starém vzpřímeném kole.
  • Varování – Jakmile se jednou svezete na lehocipedu, už se nevrátíte ke svému vzpřímenému kolu.

Historie lehocipedů 

Proč jsou lehocipedy tak zřídka vidět? Vesmírná technologie? Nový druh kola? Nic takového. Lehocipedy byly známé již v první pol. 19. století, např. Macmillanův Veloceped.

Karikatura z roku 1892. Jezdec na lehocipedu vypadá uvolněněji než cyklisté na vzpřímených kolech. Možná poslední závod lehocipedu proti vzpřímeným kolům z roku 1934

V roce 1930 se přihodilo několik událostí, které poznamenaly cyklistickou historii. Celkem neznámý francouzský cyklista Francis Fauré překonal 20 let starý rychlostní rekord na lehocipedu zkonstruovaném Charlesem Mochetem. Toto vyvolalo bouřlivou reakci v řadách UCI (Union Cycliste Internationale – celosvětový svaz určující pravidla v cyklistice). Debata se soustředila na otázku, zdali je Mochetův Velocar vůbec kolo a zdali rekord platí.
V roce 1934 funkcionáři UCI Mochet-Fauréův rekord neuznali a zakázali lehocipedy a aerodynamické pomůcky při závodech. Efektivně tak ukončili jakoukoliv různorodost v designech kol, které existovaly od vzniku kola v roce 1840. Měli členové UCI obavy, že lehocipedy nahradí konvenční kola? Uvědomovali si, že tímto zmrazí rozvoj strojů poháněných lidskou silou na dalších čtyřicet let? Proto se kola dnes příliš neliší od konvenčního kola Starley and Sutton Safety z roku 1885. Jenom si představte, kde mohla být cyklistická technologie dnes, nebýt záporného rozhodnutí UCI.

To, že lehocipedy nejsou nic nového ani v Česku dokazují tyto obrázky. Pan Alois Sedláček (1987) dokončil výrobu těchto lehocipedů v roce 1943 a jedno lehokolo daroval své dívce k jejím osmnáctým narozeninám. Kola měla přehazovačku a pan Sedláček na nich jezdíval z Prahy do Jihlavy.

Výhody a nevýhody lehocipedů 

  • Pro: Jsou velice pohodlné a lidé s poraněnými nebo bolavými zády nebo krkem se mohou opět věnovat cyklistice.
  • Proti: Jsou dražší než vzpřímená kola. Ceny se začínají pohybovat od 30 000:- Kč až přes 100 000:- Kč. Průměr je kolem 60 000:- Kč. Dostanete však ručně vyrobené kolo, většinou s celoživotní zárukou na rám a prvotřídními komponenty.
  • Proti: Lehocipedy jsou do prudkých kopců pomalejší, jelikož lehocyklista si nemůže stoupnout do pedálů. Ale zdravý rozum říká, že to závisí na jezdci.
  • Pro: Při jízdě z kopce letí, jelikož nekladou tak velký odpor vzduchu. Díky nízkému těžišti jsou i ve velkých rychlostech bezpečné.
  • Proti: Špatně se s nimi vyjíždí na chodník vyšší než 5 cm, sjíždění i z 20 cm schodku nedělá problém.
  • Pro: Lehocyklista má stejnou aerodynamiku jako cyklista na vzpřímeném kole při plném předklonu. Tuto výhodu má po celou dobu jízdy a kromě toho vidí, kam jede.
  • Proti: Na lehocipedu pojedete tak pohodlně, že si budete muset dávat pozor, abyste neupadli do mikrospánku.

Aktualizováno 02. 05. 2013 v 01:41:44

O autorovi Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí.
Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript.
Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top