Přeskočit na obsah

Lekce 5: Kola a výplet #4

Doba čtení: 3 minuty

Loading

Dnešní čtvrtý díl, sérii ukonči a nám (vám) zbývá vypletený ráfek už „jen“ vycentrovat.

Každý tuší, o co jde. Pokud se vám za poslední dva týdny povedlo nezaplést do ráfku vlastni ruce, namísto drátů, pak máte před sebou základ pro nové zážitky. V první řade dotáhnete postupně a rovnoměrně všechny dráty, střídavě z levé a pravé strany náboje. Již při této operaci byste měli mít náboj upnut do přípravku zvaného centrovací vidlice, případně do pevné vidlice, upevněné třeba do svěráku. Maji-li jednotlivé dráty díky vaši péči více či méně shodné napětí a je-li ráfek přibližně uprostřed vidlice, pak je vše OK. Především na zadním kole, případně předním s nábojem pro kotoučovou brzdu, je pravděpodobné, že délka drátu (i přesto, že jste ji několikrát propočetli dle našeho vzorce) není absolutně optimální. Jak tedy dostat ráfek tam, kam potřebujete?

Prvně by jste si měli položit otázku, kde ta osa vlastně vězí? Cvičené oko je fajn, ale není to to pravé, co je třeba. Nejen centrovací vidlice s posuvnými měrkami vám rychle a přesně oznámí, kam je třeba s ráfkem pohnout. Existuje také přípravek, který po přiložení na boky jedné strany ráfku a zašroubování uprostřed umístěného šroubu na dotyk a opakování stejné procedury na druhé straně odhalí, zda je kolo symetrické. Na podobném principu funguje i zmíněná centrovací vidlice. U jednodušších typů nastavíte na dotyk šroub z jedné strany, pak kolo otočíte a porovnáváte odstup konce šroubu od boků ráfku, dokud není absolutně shodný. Při úvahách, kterým niplem otočit, aby se ráfek hnul tam, kam potřebujeme, je nejjednodušší pomůckou obyčejný selský rozum. Má-li se ráfek posunout vpravo, utahujte dráty vedoucí k pravé straně náboje a opačně. Protože jejich dotažení má svůj limit, budete leckdy muset povolit nejbližší dráty spojující ráfek s protilehlým osazením náboje. Podobné je tomu s centrováním na výšku. Místa, kde ráfek škrtá o šroub, můžete pro vlastní snazší orientaci označit křídou, minimálně do doby, než budete mít pár kousků (vypletených kol, ne piv!) za sebou. Delší vlny vyžaduji samozřejmé manipulaci s více dráty najednou. Vždy se snažte o co nejrovnoměrnější napnutí ráfků.

Za, na domácím trhu nejznámější, výrobce tohoto typu cyklistického náčiní jmenujme alespoň americký Park Tool, z jehož nabídky by si měl vybrat profík i občasný cyklistický kutil. Již mnohokrát bylo napsáno, že cestou ke kvalitnímu výpletu je, kromě všech komponentů na něj použitých, také relativné jednoduchý klič na utahování niplů – centrklíč. Vzhledem k tomu, že ploška pro styk klíče s niply je velmi malá, je o to důležitější přesnost zpracování. Sebemenší odchylka rozměru se projeví omačkáním hran niple a rychlou cestou k jeho nepoužitelnosti. Proto se na tomto malém kusu nářadí skutečně nevyplácí šetřit. Čím větší je styčná plocha klíče, tím je větší šance, že nipl přežije několikeré centrování a dotahování výpletu. Především niple ze slitin hliníku je vhodné pojistit proti povolování kapkou lepidla typu Loctite. Staří mazáci používají pro stejný účel i obyčejnou barvu.

Přejeme hodné štěstí…!

Aktualizováno 03. 05. 2013 v 02:30:21

O autorovi Dan

Zakládající člen a webmaster A.M.bike, autor tohoto webu. Chorý mozek, pachatel tratí.
Ve volném čase se kromě cyklistiky věnuji programování internetových aplikací v jazyce HTML, CSS, PHP, MySQL a Javascript.
Pracuji jako designér a modelér porcelánu.

Ohodnoťte článek:

nic mocujdedobrépoutavéskvělé (Zatím žádná hodnocení.)
Loading...

Sdílejte tuto stránku:

2 komentáře na “Lekce 5: Kola a výplet #4”

  1. pro overeni symetrie umisteni rafku staci kolo v centrovaci vidlici /nebo v ramu/ otocit o 180 stupnu… a nepotebujete zadny pripravek

  2. Děkuji za hezký a obsáhlý článek/seriál, bohužel mi stále není hned napoprvé jasné v díle 3. číslování dírek. A myslím, že bylo věnováno málo místa konečnému 4. článku o vlastním centrování. Pokoušel jsem se centrovat starší obruč od kola favorit a je to prakticky nemožné, popsaným způsobem (a asi i protože nemám stejně dlouhé dráty nemohu na nich natočit stejnou vzdálenost, také na některé pasují niple hůře, takže nemohu překontrolovat tlak napnutí) se mi podaří udělat (spíše natlakovat) rovnoměrné kolo, ale to se většinou zas někde vyboulené dopředu. Těch drátů je tam moc na to, aby si šlo je všechny zapamatovat (možná že pro vás ne). Také mi není jasný problém toho, že dráty nemíří do středu náboje, ale jsou posunuté a kříží se, tím se soustava stává docela složitou. Jak se změní silové poměry při odebrání jednoho drátu? Snažil bych se si uvědomit, jakým způsobem probíhá centrování přímo v továrně a jak vůbec vznikne situace, že se vám ocitne obruč úplně bez drátů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Top