Doba čtení: 4 minuty
Přiznejte si – jak často poskytnete péči vašim nábojům? Jsou tam dole, uprostřed kol, točí se a točí . Prakticky o nich nevíte, takový tichý, nenápadný komponent. Možná.
Nebudu se přetvařovat. Díky v podstatě nulové péči, kterou náboje dnes vyžadují, nejsou jaksi velkým tématem. Do odpružené vidlice leze biker mnohem častěji, seřízení přehazovačky či brzd je mu také bližší. Je ale náboj jako náboj? A proč jedny stojí třikrát tolik co jiné? Nakupili jsme hromadu prospektů, vroucí voda zalila kávu v šálku, bádání může začít.
Osa
Osa, tedy dutý váleček, po němž běhají ložiska. není totéž, co rychloupínací táhlo. Táhlo osou prochází a upevňuje náboj do rámu či vidlice. Osa je naproti tomu středobodem náboje. U nejlevnějších nábojů je vyrobena z oceli, dražší modely spoléhají na hliník, l osvědčený typ však může nést ocelovou osu – třeba Deore XT od Shimana. Libůstka v podobě titanu u XTR je výjimečná. Průměr se pohybuje od 9 po 17 mm.
Ložiska
Kvalitní ložiska jsou základním předpokladem pro životnost a funkci náboje. U nižších sad to jsou kónusová ložiska s kuličkami, za luxusní Jsou považována kazetová či. chcete-li. průmyslová ložiska. Ta mohou být třeba i s kosoúhlým stykem. Absence kazety však neznamená horší kvalitu – Snímáno užívá výhradně kuličky a kónusy u dražších sad přitom běhají po leštěných drahách. Důležitou vlastnosti ložisek nábojů by měla být seřiditelnost vůlí. Počet . ložiskových drah v náboji může dosáhnout až čísla 5.
Těsnění
Těsněni má zásadní vliv na kvalitu běhu ložisek a tudíž i životnost náboje. Nejjednodušším systémem utěsnění je obyčejná prachovka, půjdete-li hierarchií komponentů výš. najdete pod ní Ještě systém kontaktních či labyrintových těsnění. Vodoodpudivost zvyšuje také vhodná vazelína.
Plášť
Karoserie náboje je nejčastěji jednodílná, převážně z hliníkové slitiny. Může být ale také slepena z hliníkových přírub a kompozitového těla. Hliníková těla Jsou potom buďto zastudena kovaná anebo vznikla obráběním. Jako povrchová úprava se používá jak anodizace. tak leštění či nástřik. Důležitým aspektem výběru je také tvar přírub a počet otvorů pro dráty Shimano náboje jsou například doporučeny jen pro křížený výplet, Ritchey zase umožňuje radiální výplet. Pro zapletený komplet Jako je Mavic CrossMax potřebujete speciální náboj.
Kompatibilita s odpruženou vidlicí
Ačkoliv dnes Je to Již skoro samozřejmost, u některých nábojů se přesto můžete setkat s horší pevností spoje s patkami vidlice. Pro dobrý posez náboje ve vidlici je stěžejní velikost a tvar kontaktní plochy náboje. Slyšeli jsme Již i o tom. že některé náboje mají příruby tak široké, zeje není možno užít s některými vidlicemi.
Kompatibilita s diskovými brzdami
Jako mezinárodní standard se vyprofilovalo šestišroubé uchyceni disku Hayes. Užívají je i ostatní výrobci kotoučovek jako Shimano, Magura či Formula, Grimeca nebo RST. Ve většině případů tedy nebude váš výběr diskově kompatibilních nábojů omezen.
Hmotnost
Hmotnost toho kterého komponentu je při výběru stále důležitým faktorem. Klíčovou roli hrají použité materiály a design. Lehčí však není vždy nejlepší, a naopak, vyšší hmotnost ještě nezaručuje větší odolnost proti tvrdému zacházení. Přední náboje nižší třídy se pohybují mezi 215 – 230 gramy, špičkové kousky pak dosahují hodnot od 200 gramů až třeba po 130. Vzadu jsou „obyčejnější“ hodnoty kolem 460 – 430 gramů, slušných je nějakých 380 gramů, absolutní hmotnostní vrchol se pak nachází někde na hranici 300 gramů.
Údržba?!
Ačkoliv se to nemusí zdát nutné, je dobré všechny náboje tak jednou do roka otevřít a zkontrolovat uvnitř, což se týká i zapouzdřených nábojů. Obzvláště, věnujete-li se ježdění celoročně. l když se kola točí bez problémů, nemusí být všechno optimální, nečistoty se i přes těsnění mohou dostat dovnitř. Předejdete tím možnému poškození. Prevence je vždy nejlepší léčbou. Mnohem častěji pak kontrolujte vymezení vůle mezi ložisky a osou.
Aktualizováno 02. 05. 2013 v 10:47:08