Doba čtení: 4 minuty
Pokud chcete skutečně vědět, odkud pochází síla, která pohání pedály, podívejte se na pozadí profesionálů. Zvláště začátečníci nechápou, že hýžďové svaly jsou důležitější než čtyřhlavé svaly stehenní v přední části stehna.
Když bušíte do pedálů, jsou to především velký sval hýžďový a dvouhlavý sval stehenní, které dodávají nohám sílu bucharu. Jen správná poloha v sedle umožní tyto svalové partie plně zapojit. Obzvlášť nezbytné je správné nastavení výšky sedla. K tomu poslouží pomocné měření. Postavte se bosou nohou na tvrdou podložku a změřte vzdálenost od podlahy k rozkroku. Tento údaj pak vynásobte číslem 0,883. Výsledkem je vaše optimální výška sedla měřeno od osy středového složení k vrcholu sedla v části, kde sedíte, nikoliv ve zvýšené zadní partii.
Při použití nášlapných pedálů, kdy se noha mírně vzdaluje od osy pedálu, je třeba na výšce sedla přidat několik milimetrů. Nemějte obavy a experimentujte s výškou sedla, dokud nenaleznete svůj ideální posed. Každou změnu však provádějte postupně, ne více než o tři milimetry týdně. Sedlo by mělo být buď v rovině, popřípadě špička sedla mírně zvednutá, jak to používají závodníci. V žádném případě však v zájmu pohodlí nesklánějte špičku sedla dolů, neboť po něm budete neustále sjíždět a tím budou vaše dlaně, paže i ramena neúměrně namáhány.
Správná poloha a výška sedla dovolí svalům hýždí naplno rozvinout a využít jejich energii. K rozvoji těchto svalových partií slouží především silový trénink například na trenažéru, když se při nastavení vysokého odporu podaří udržet kadenci šlapání nad 90 otáček za minutu. Volba ideálně tvarovaného sedlaje otázkou dlouhodobějších zkušeností, obecně ženy vyžadují pro svoji širší pánev v zadní partii otevřenější modely. Nekonečné debaty na téma úzkých a tvrdších sportovních sedel a problémů s erekcí či prostatou už byly mnohokrát uvedeny na pravou míru. Mějte na paměti, že stejně jako představec nebo řídítka lze sedlo podle potřeby měnit, dokud vám dokonale nepadne. Polstrování sedla je důležité pro komfort, ale příliš měkké posezení rovněž není to pravé, protože při pohupování v sedle se ztrácí spousta energie, která tak není plně využita pro tlak na pedály. Důležitý je i výběr správných kalhot a v současné nabídce to rozhodně není problém poté, co vložky z jelenice byly definitivně nahrazeny syntetickými antibakteriálními se střihem přizpůsobeným náležitým partiím mužského i ženského těla.
l když máte k dispozici to nejmodernější vybavení, odřeniny a otlačeniny v sedací části mohou stále způsobovat trápení. Souvisí to s hygienou. Cyklistické kraťasy by se měly měnit a prát po každé jízdě, jinak hrozí drobné infekce a z nich se v choulostivých místech rekrutující vřídky, jichž se nebudete moci zbavit týdny. Někteří odborníci dokonce doporučují při dlouhodobých vyjížďkách použít v exponovaných místech antiseptický zásyp či dětský pudr. Vyplatí se to. Menší otlačeniny v rozkroku ještě nejsou důvodem k poplachu. Nicméně, pokud se stále zhoršují a objeví se vředy, může to znamenat i trvalé poškození kůže a tyto otoky pak musejí být operativně odstraněny. Proto ctěte pravidla hygieny, často perte cyklistické kalhoty, vždy je udržujte v suchu a nespoléhejte jen na jejich antibakteriální vložku.
A nakonec, jezděte s rozumem, chytře. Občas vstaňte ze sedla, abyste natáhly hýžďové svaly minimálně po dobu 30 vteřin každou půlhodinu jízdy. Kromě toho se samozřejmě vždy trochu nadzvedněte ze sedla při překonávání nerovností, železničních přejezdů apod. Nechtě nohy fungovat jako ty nejdokonalejší tlumiče.
Aktualizováno 02. 05. 2013 v 04:16:45