Doba čtení: 5 minut
Tímto titulkem vás rozhodné nechceme provokovat. Dobře víme, že na kole jezdit umíte, udržíte rovnováhu, ba co víc, zvládnete si nastavit posez a o své kolo pečovat jako matička o své batole. Dovedete také na kole šlapat. A to je právě kámen úrazu. Je totiž rozdíl – šlapat na kole a točit pedály. Krouživý pohyb nohama je pro člověka značně nepřirozený a má pramálo společného s tím, na co jsme odmalička zvyklí.
Uměni otáčivého pohybu je základní technika, které se závodnici učí od nejútlejšího věku. A rozhodně to není věc jednoduchá. Každý, kdo na kole jezdit začíná, má tendenci šlapat „do čtverce“, tedy tahat nohama nahoru a dolů jako při chůzi. O takovém člověku se pak říká, že na kole „běží“. Otáčivý pohyb, kdy vykroužíme celou kružnici cesty klik, je věc, která přichází až s mnoha najetými kilometry. Každý trenér nebo trochu zkušenější jezdec přitom ví, že je to pro samotnou jízdu ten nejpodstatnější moment.
Jak na to?
To první, hned po nastavení správného posezu, je zvládnuti frekvenční jízdy. To znamená mít správnou kadenci. Když budete nohama točit rychleji, vyhnete se tím silovému pojetí jízdy, které má mnoho negativ. Ideální frekvence je 90 otáček za minutu (samozřejmé bráno na rovině), tedy během jedné vteřiny otočení pedálem jeden a půlkrát. Tato kadence je optimálním průměrem, a to nejen u silničářů. Důvod je jednoduchý, z devadesáti otáček můžete okamžitě akcelerovat – zrychlit (třeba na 115 otáček) a vyhnout se během jízdy nebezpečí, ale stejně tak zpomalit, dejme tomu na 60, když narazíte na nějakou překážku, a to vše bez řazení a burácení řetězové části. Když se naučíte jezdit tak, abyste necítili odpor pedálů, ale získali správný švih, značně se tím zvýši plynulost vaší jízdy. Nehledě k tomu, že ušetříte spoustu sil. To je také základní podmínka, abyste zvládli správný otáčivý pohyb. Pokud se vaše kadence bude motat pod šedesát otáček za minutu, nikdy nebudete na kole vypadat jinak, než jako když šlapete zelí v sudu. Tím získáte nejen nesprávný pohyb nohama, ale zároveň i celým tělem. Výsledkem je, že škubete rameny a nedovedete udržet řidítka v klidu a jet ideálně rovně, takže toho najedete víc než ostatní.
Správný švih se u rychlostních cyklistů speciálně nacvičuje. Devadesát otáček je přitom průměr pro veškerý pohyb na kole. Při ostřejším tempu během závodů je standard někde nad 110 otočení klik za minutu. Sprinteři ale musejí zvládat nepoměrně více – nad 160. V maximu na trenažéru se od nich vyžaduje dostat se k hranici dvou set otáček! Proto tito lidé jezdi na silnici s pevným převodem, tedy jeden pastorek bez volnoběžky. Když si dáte několik delších sjezdů na takto poladěném kole, máte kadenci v malíku.
Anatomie kruhu
Našlápné pedály, které ukotví nohu ke klice, nám dávají možnost uplatňovat silu v celé kružnici otáčení s výjimkou mrtvého bodu, který je na „šesti hodinách“. Pro každou část kružnice při tom zatěžujeme různé svalstvo. Celé tajemství ježdění na kole je ve správném používáni nohou.
Při jízdě bez ukotvené nohy šlapeme na pedály v rozmezí půl druhé až půl šesté. To je základní pohyb, který uplatňuje každý. Zatěžujeme při tom svaly stehen, lýtek i nártu. Důležité však je také zvládnout schopnost tahat pedál nahoru po překonáni úvratě mrtvého bodu. V rozmezí kolem mrtvého bodu pracujeme nejvíce lýtkovými a holenními svaly, zatímco při tahání nahoru, tedy mezi půl osmou a půl jedenáctou, opět zapojujeme svalstvo celé nohy. Tolik teorie.
Praktický nácvik
Když si výše zmíněná fakta uvědomíte a budete je sledovat, časem techniku správného šlapání zvládnete bez problémů. Základním momentem je koordinace obou nohou – ty musí pracovat souběžné v různých režimech, což zásadním způsobem zvyšuje potenciál vaši jízdy. Pro začátek je dobré v rozporu s první kapitolou začít s těžkými převody a silovou jízdou si uvědomit a vštípit, jak vlastně vaše tělo funguje. Vyberte si k tomu rovný úsek na asfaltu a pomalou kadenci nacvičujte koordinaci obou nohou v délce celé kružnice otáčeni. Tím se vám podaří vštípit si základní věci. Postupně zvyšujte kadenci, až budete zvládat správné otáčení v režimu devadesáti otáček. Je potřebné tuto techniku zvládat při jízdě v sedle i ze sedla, kde zapojujete opět další svalové skupiny.
Ideálním prostředkem pro nácvik je trenažér, zvláště pak cyklistické válce, které se točí pod oběma koly a nutí vás držet rovnováhu. Jistě se zeptáte, jak poznáte, kdy se vaše technika lepši. Na trenažéru je to jednoduché, stačí sledovat řetěz v záběru. Pokud bude mít plynulý tah bez škubání, máte vyhráno a můžete si gratulovat k úspěšné složené maturitě z cyklistického sportu. Nezapomínejte však na to, že se nikdy nepřestáváte učit a stále svoji techniku zlepšujte. Je to spíše záležitost psychiky než fyziologie, proto je v počátcích nutné na správný pohyb především myslet, dokud se pro vás nestane otíranou rutinou. Uvidíte, že to dost zásadním způsobem změní celkový pocit z jízdy.
Aktualizováno 02. 05. 2013 v 11:06:29